Rok  1979                        kronikár    Knap   Tomáš

 

Veľkosť katastru obce sa nezmenil. Vo výstavbe nového domu v časti obce

Pod Hnilíkom občan Viliam Naď č. d. 87.

1.     Dom č.d. 9 zakúpil od JRD občan zo Starej Turej menom Hanz. Používať ho bude po úprave na rekreačné účely.

2.     Dom č. 10 od Štefana Drobenu zakúpil občan Štefka z Podolia.

3.     Dom č. 19 od vd. Anny Pavlechovej odkúpil Lubomír Hargaš z manž. Annou rod. Ferancovou a tento už obývajú a postupne opravujú.

4.     Dom č. 56 v strede obci postavení v roku 1867 po rodine Jána Knapa, zvanom „ veľký Jano“ odkúpil Miestny národný výbor. V mesiaci november 1979 bol zbúraní, preto že bol už 20 rokov neobývaný schátraly a zvlášť preto že prekážal v trase výstavby novej cesty na sídlisko Pod Hnilík.

5.     Miestny národný výbor už od oslobodenia r. 1945 sa dožaduje prevedenia regulácie potoka Dudváh a potôčka Čabrace. Prípravné práce, zameranie plány a dokumentácia boli pripravované už pred 20 rokmi, avšak ku skutočnému prevedeniu prác nedošlo.

MNV si túto akciu dal znova do plánu práce pre volebné obdobie rokov 1976 – 1981. Národnému výboru sa aj podarilo dostať túto akciu do plánu

6 – päťročnice na Správe vod. hospodárstva Povodia Váhu ONV.

Zamerané plány a dokumentácia a všetky prípravné práce sú hotové a s reguláciou sa malo započať na jeseň roku 1978. Započatie regulačných prác nám však úmyselne a vedome prekazilo predstavenstvo JRD Hviezda Vaďovce, pretože na hospod. dvore Višňové chovajú kačice, ktoré majú voľný prístup do potoka. Zdôvodňujú to tým, že by im poklesla znáška vajec, ktoré potrebujú do liahne.

V roku 1979 bolo znova zamerané a vyznačené nové koryto potoka. Bolo uložené občanom aby vyrúbali stromy a krovie, ktoré prevedeniu regulácie potoka zavadzia. Hydromeliorácie n.p. závod Nitra nateraz pracujú v Bošáci a v Hrachovišti a tak po dokončení prác na týchto prác sa presťahujú na náš potok.

 

PRÍRODA

     V katastri obce sa rozmáha zver čierna, diviaci i vysoká zver jelenia, ktorá tu v minulosti vôbec nebola. Nasadené boli i muflóny a tie sa tu hodne rozmnožujú. Je badať značný úbytok jarabíc, bažantov, zajacov i srnčia.

     Liečivé rastliny sa v chotári dosť hojne nachádzajú a o ich zber sa zapájajú zvlášť občania dôchodci.

 

ZIMA

     Začiatkom roka 1979 začala sa zima dosť tuhá, nočné mrazy poklesli až na

-15oC a aj snehu bolo dosť, no netrval dlho, len tak 15 – 20 dní.

Keďže posledné roky bývajú zimy pomerne slabé, bez snehu a ledu, tak v tejto zime si prišli na svoje zvlášť deti a mládež.

 

JAR

     Jar bola na začiatku veľmi sľubná bolo dosť vlahy a tepla. Koncom mája a v júni nastali veľké horúčavy až na +28 – 32oC čo veľmi zbrzdilo rast a vývoj polnohospod. kultúr. Za tým nastali prudké búrky a dažde. Voda z potoka sa viackrát vyliala na lúky Záhatie, kde bolo práve pokosené seno. Záplava vody odniesla okolo 20 kôp sena, ostatné kopy sena vodou premokli a zhnili. Vinu na tejto škode má i predsedníctvo JRD pretože seno mohlo byť už pred povodňou odvezené.

 

LETO

     Leto bolo dosť chladné a daždivé, čo poškodzovalo i poľnohosp. kultúry, zvlášť obilie počas žatvy.

 

JESEŇ

     Jesenné počasie bolo veľmi dobré. Na poli sa dalo pracovať až do decembra. Pre chladné počasie  mandelinka zemiaková sa objavila v slabšom množstve ako po iné roky.

 

OBYVATELIA

     Počet obyvateľov ešte stále klesá a to k 31. 12. 1979 je to najmenší stav a to 270 osôb. Je to ročný pokles o 20 osôb. Všetcia su národnosti Slovenskej. Z toho je 12 osôb cigánskeho pôvodu. Jedna osoba rod. Baláž rod Kramárovič, 6 osôb rod. Slováček a 5 osôb rod. Karvay.

V roku 1979 sa v obci narodili 3 deti.

V roku 1979 v obci zomreli :

                                                  1. Anna  Michalcová    80 ročná

                                                  2. Ján  Vták                          25 ročný

                                                  3. Oľga  Lašáková                52 ročná

                                                  4. Anna  Klimová                  74 ročná

                                                  5. Samuel  Mikláš                  82 ročný

                                                  6. Anna  Urbanová                82 ročná

     Z toho Anna Michalcová, Anna Klimová , Samuel Mikláš a Anna Urbanová zomreli v dosť vysokom veku na starobnú došlost. Olga Lašáková zomrela na infarkt. Ján Vták zomrel tragickou smrťou, pádom hlavou na pílu cirkulára.

 

MANŽELSTVO  UZAVRELI

1.     Elena  Predná  a Ján  Vavris

2.     Jaroslav  Bača  a Anna  Slivovská

3.     Emília  Držíková  a Pavel  Marko

Z DEDINY  ODIŠLI  BÝVAŤ  DO  MESTA

     1. Peter  Malík s manželkou                             Do Nového Mesta

     2.Ivan  Helia                                                    Do Nového Mesta

     3. Vlasta  Knapová                                          Bratislava

     4. Emília  Vtáková

     5. Jaroslav  Samborsky s manželkou                Čachtice

     6. Dušan  Kobza s manželkou a 2 deti              Myjava

     7. Slavo  Drobena s manželkou a 2 deti            Nové Mesto nad Váhom

     8. Emília  Naďová s manž.                               Vrútky

     9. Elena  Predná s manž.                                  Nové Mesto nad Váhom

   10. Ján  Kobza s manž. a 1 dieta                        Stará Turá

 

PRISŤAHOVALI  SA

1.     Libuša  Benianová a 1 dieťa na č. d. 51

2.     Pavel  Marko                        na č. d. 88

3.     Jaroslav  Fejér s manž. a 2 deti

 

ŽIVOTNÁ  ÚROVEŇ

     Životná úroveň obyvateľstva sa z roka na rok zvyšuje. Mohla by sa zvyšovať i viac, ale naši obyvatelia na svojich prijmach a málo investujú do úpravy domov a vybavenia domácností – bytov.

     V obci je nateraz 52 dôchodcov, invalid. a starobných a títo poberajú dôchodky podľa platného zákona. MNV ešte dáva sociálnu výpomoc občanom s nižším dôchodkom na nákup potravín od 50 do 100 Kčs mesačne.

     MNV zariadil v roku i posedenie s dôchodcami vo veku nad 70 rokov. Títo dostali pri tom i vecné dary a bolo usporiadané i skromné pohostenie.

     Do obce pribudli i ďalšie dve osobné autá a to Ján Knap č.d. 74 a Pavel Marko č.d. 88.

 

MNV

     V správe MNV od volieb nenastali žiadne zmeny. Rada a plénum nv na zasadnutiach prejednávajú všetky bežné záležitosti obce a občanov a zvlášť plnenie volebného programu. Počas roka bolo v obci prevedené:

1.     Jarné upratovanie po celej dedine

2.     Opravená bola čakáreň na zastávke ČSD

3.     Bolo nafarbené oplotenie a brána cintorína

4.     Bol zbúraný dom č. 56 a bolo započaté s výstavbou cesty pod Hnilík

5.     Dňa 5. mája a 29. augusta bola usporiadaná pietna slávnosť a boli položené vence k pamätníkom a hrobu padlých v druhej svetovej vojne.

 

 

 

 

ZÁSOBOVANIE OBYVATEĽSTVA

     Zásobovanie obyvateľstva potravinami cestou obchodu Jednota je pomerne dobré, chyba je len v tom, že často dochádza ku výmene vedúceho predajne potravín, čo má značný vplyv na zásobovanie a nedostatky.

     Závod verej. stravovania, pohostinstvo by postačovali pre našich obyvateľov. Tu je zase chyba, že budova je v súkromnom vlastníctve rodiny Petrovičovej, ktorý nemajú vôľu budovu Jednote odpredať za úradne stanovenú cenu. S toho dôvodu budova ostáva zaostalá, ošarpaná a nerobí dobrý dojem na vzhľad obce.

     Palivom sú obyvatelia zásobovaní zo skladu Stará Turá. Dodávané množstvo paliva zvlášť uhlia je slabé, v prípade tuhšej zimy by dodávané kvantá nestačili na dostatočné vykurovanie.

 

POLITICKÝ ŽIVOT

     V obci je organizácia KSS s počtom 16 členov. Výbor sa skladá:

1. Pavel Feranec                       predseda

2. Pavel Prekopp                       tajomník

3. Ján Drobena                          podpredseda

4. Kozár Tomáš

5. Benian Tomáš

6. Benian Milan                        pokladník

Výbor zasadá 2x v mesiaci a členská schôdza raz v mesiaci.

 

POĽNOHOSPODÁRSTVO

     Jednotné roľnícke družstvo je od roku 1975 spojené s JRD Hrachovište a Vaďovce. Správa JRD má sídlo vo Vaďovciach. Družstvo má názov JRD Hviezda.

     Na našom dvore sa chovajú kačice 2 až 3000 kusov na znášku vajec i na jatočný účel. Od marca do augusta je v prevádzke liaheň káčat. Ročne sa tu vyliahne 100 000 kusov káčat. Tieto družstvo odpredáva do veľkochovov i súkromným záujemcom. Prevádza sa tu tiež výkrm jatoč. kurčiat plemena „Brojler“ a to 10 až 15 000 kusov za 2 mesiace. Krmenie kačíc i kurčiat  sa prevádza len krmnou smesou preto že JRD nevie dorobiť iné krmivo ako zemiaky a kŕmnu repu.

     Vedenie družstva za predsedovania p. Pleváka a Kulišku prevádzalo rekultiváciu poľnohospod. pôdy. Rekultivácia poľa bola i potrebná avšak nie v takom rozsahu. Jak v poli tak i na lúkách v Sedlištiach a na Záhatí boli vytrhané všetky ovocné stromy, bez ohľadu na vek, kvalitu a či v poli zavadzal. Tento zásah do prírody bol prevedený bez vedomia a súhlasu DO – KSS, MNV a členov družstva.

     Rozhrnuté boli i medze a sklady aj na dosť prudkých svahoch chotára. Teraz pri daždivom počasí voda splavuje zem ornicu do dolín a járkov.

     V našom chotári sme mali vybudované a dobre udržiavané poľné cesty. Pri rekultivácii a orbe dalo JRD poorať i poľné cesty. Teraz s povozom či pešo sa chodí po roliach kado blíž a kado lahšie.

     Od roku 1974 sa maštaľný hnoj vyváža na role len veľmi málo. Skladuje sa na dvore JRD a na pol. skládkach kde zarastá burinou a postupne sa tratí. Pôda je obrábaná len povrchne a nedbalo a tak aj výnos poľnohosp. kultúr sú slabé. Hospodársky dvor JRD v obci sa zanedbáva opravy budov a zariadenia sa prevádza len v nutných prípadoch. Za daždivého počasia je po dvore len blato a kaluže.

     Vedenie družstva sa vôbec nestará o pracovné, sociálne a kultúrne potreby členov. Platenie za prevádzané práce je riešené nespravodlivo a slabo a preto JRD má čo ďalej menej pracov. síl. Takto sa naše JRD už viac rokov zaraďuje medzi najhoršie v okrese Trenčín. Pracovná morálka členov je dosť slabá a prevádza sa i rozkrádanie majetku JRD.

     Orná pôda v chotári bola všetka obsiata obilninami a žatva bola prevedená kombajnom.

     Evidencia záhumienok a ich výmera nie je sledovaná  a vedená a tak ich výmera a užívanie je od 0,05 až do 0,50 ha.

     Preds. JRD zostáva inž. Moravanský, podpreds. s. Kuliška a Gašpar. Títo sa na naše schôdzky nedostavujú a preto ani nemáme prehľad o hospod. výsledkoch.

     U členov JRD a ostat. občanov sa chovajú už len 3 kravy, 12 kusov ošípaných, sliepky, husi, kačice a zajace. Na záhumenkách si občania dorábajú zemiaky, kukuricu a zeleninu pre vlastnú potrebu.

 

MIESTNE HOSPODÁRSTVO A SLUŽBY

     Za účelom služieb, rôznych opráv a nákupov sa občania obracajú na služby v Novom Meste n. V. a v Starej Turej.

 

KULTÚRA

     Miestnosť Osvetovej besedy je dobre vybavená a je stále k dispozícií pre schôdzkovú a osvetovú činnosť všetkých organizácií NF. Správcom OB je Jaroslav Bača č.d. 99 a tento sa dosť stará o kultúr. a osvetovú činnosť v obci avšak zo strany organizácii, zvlášť mládeže, nie je táto miestnosť dostatočne využívaná.

     Filmy sa premietajú len pri príležitostných schôdzkach. Divadelné a zábavné programy sa v roku nekonali.

     Vo vedľajšej miestnosti OB je umiestnená ľud. knižnica. Knihy sa požičiavajú každú nedeľu v čase od 14 do 16 hodiny.

     Miestnym rozhlasom sú vysielané miestne správy a iné príležitostné relácie. Na požiadanie bývajú vysielané i pozdravy k životným jubileám našich občanov.

 

ŠKOLA

     Rokom 1978 – 79 sa prestalo v našej škole vyučovať a všetky deti chodia do základ. školy ročník 1 až 9 v Čachticiach. V Čachticiach sú vybudované dve veľké a dobré zariadené školské budovy. Každý ročník detí sa vyučuje vo zvlášt. učebny, čo je pre lepší prospech detí dobre. Na ďalšie odborné školy chodí naša mládež do Nového Mesta a do Starej Turej a do Bratislavy.

 

SOCIÁLNA  A ZDRAVOTNÁ  STAROSTLIVOSŤ

     Obec spadá do zdravot. strediska Čachtice. V krásnej novej budove denne ordinujú dvaja lekári, k tomu i lekár detský a zubný. V budove je i lekáreň.

Na odborné vyšetrenie občania chodia do Nového Mesta nad Váhom a do Starej Turej.

Na vlastnú žiadosť sú v Domovoch dôchodcov opatrovaní piati občania a to:

1. Ján Hučko s manželkou                    v Seredi

2. Ján Štefanech                                    v Galante

3. Anna Knapová a Kristína Dlhá         v Myjave

 

VEREJNÝ ŽIVOT

     Verejné zhromaždenia a schôdze sa konajú príležitostne v OB.

     Na oslavy 1 a 9 mája chodíme do Nového Mesta a do Starej Turej. Na oslavy SNP k pamätníku na vrch ROH do Lubiny. Na mierovú manifestáciu a bratstvo Čechov a Slovákov na Javorinu. Na dožinkové oslavy do Nitry a do Trenčína.

     Cirkevnonáboženských obradov sa občania zúčastňujú v malom počte v kostole ev.a.v. v Nové Mesto n.V. Pohrebné obrady boli poriadané v roku 5 krát v Dome smútku.

 

CINTORÍN

     Náš cintorín má rozlohu 0,80 ha v minulosti bol hodne zaostalý a zarástol tŕním. Hroby boli len málo upravené a pomníkov bolo len málo. V roku 1968 bola vybudovaná nová cesta a v roku 1975 Dom smútku i nádvorie a dve cestičky v cintoríne. Od toho času sa i naši občania viac starajú o úpravu hrobov, budujú betónové ohrady a pomníky.

     Službu hrobára vykonáva Kobza Adam a Knap Tomáš. Službu zvonára prevádza Slivovský Martin 83 ročný starec. Zvoní denne o 12 hodine a pred večerom, keď sa zotmieva a pri pohreboch. Schodište vo zvonici je elektr. osvetlené.

 

CHATY, DOMY

     Struhárik Samuel č.d. 8 zbúral starý rodičovský dom č. 7. Jeho syn Dušan v záhrade nad domom pod Bukovinou svojpomocne postavil vkusnú drevenú chatu. Kobza Adam previedol prístavbu jeho chaty o ďalšie miestnosti.

     Ján Mikláš, Jozef Čejtej, Milan Benian 51, Rudolf Mikláš, Jozef Bumbál, Pavel Benian, Rudolf Michalec, Ján Vták, Ján Drobena 79, Štefan Naď, Vlado Feranec i ďalší previedli prístavby a opravy rod. domov.

 

PIONIER. TÁBOR

     pionier. tábore Považan bola postavená nová veľká chata typu „DOLINA“. Je v nej 8 miestností a spoločenská miestnosť i sociálne zariadenie. Tu možno ubytovať 26 detí.

     V roku 1979 tu trávili rekreačný pobyt deti zamestnancov:

I.                   turnus Letecké opravovne Trenčín

II.                turnus Štátny majetok Svinná – Motešice

III.             turnus Priemstav Prievidza a Jednota Trenčín

V I. turnuse bolo i 30 detí z NDR z Dráždán.

 

Toľko je podstat. záznamov z roku 1979.