Rok  1980                         kronikár   Knap   Tomáš

 

OBEC

     Zmeny vo veľkosti a katastra nenastali a pôda je rozdelená tak ako po iné roky. Počet obyvateľov je 270. Viliam Naď sa nasťahoval s rodinou do nového rodinného domu v časti obce „Pod Hnilíkom“. Jaroslav Fejér, náš nový občan, prisťahoval sa k nám z Hnúšte – Likieru, započal zo stavbou nového rodinného domu v časti obce „Pod Hnilíkom“.

Dom č. 54 od rodiny Jána Predného č. 91 odkúpil občan Jaroslav Junas z Bratislavy. Je to jeden z najstarších  v obci, má pres 200 rokov. Je v pôvodnom typickom slohu dedinskej usadlosti. Nový majiteľ mieni dom opraviť a používať na rekreačné účely.

 

ŠKOLA

     Keďže rokom 1978 sa prestalo v našej škole vyučovať, tak MNV započal s rekonštrukciou učebne, osvetovej besedy a školského bytu. Školská budova sa bude po úprave používať ako osvetové a kultúrne zariadenie.

 

SPOJENIE  OBCE

     Uznesením OV  KSS a ONV v Trenčíne ma byť v našej obci zrušený úrad NV od 1. 1. 1981 a pripojení k úradu NV v Čachticiach. Voľby do NV ktoré budú v roku 1981 budú prevádzané už spoločne a tak obec Višňové  bude rokom 1981 pripojená k obci Čachtice. Kedže zlučovanie obci a NV je už v našej vlasti prevádzané viac rokov, tak s touto reorganizáciou sme počítali že k tomu dojde i u nás. S pripojením našej obce k Čachticiam naši občania súhlasili na 95 %.

S toho dôvodu výbor DO – KSS a členská schôdza tento návrh OV – KSS a ONV jednohlasne schválili dňa 11 a 18 augusta 1980.

Rada a plénum NV dňa 15 a 18 augusta 1980 na spoločnom zasadnutí.

 

KAČÍN

     Na dvore JRD bolo započaté s výstavbou budovy na chov kačíc. Budova má byť z dreva, na beton. základoch.

 

REGULÁCIA

     Dňa 20 februára 1980 podnik Hydromeliorácie Nitra započal pracovať na regulácii potoka v úseku Dolné Omrišky a Medzihorie. Do konca roka 1980 previedli výkop a úpravu svahov po dvor JRD. Príchod zimy a mráz brzdí ďalší postup prác.

V roku 1981 sa bude pokračovať v regulácii od dvora JRD po most v obci.

Výkup pozemkov ktoré zaberá nové koryto potoka prevedený nebol. Drevo stromy na trase nového koryta si majitelia pozemkov majú dovolené vyrúbať a odviesť.

PRÍRODA

     V chotári našej obce sa nachádza zver a vtáctvo :   Jeleni, Srnčie, Diviaci, Mufloni, Zajaci, Líšky, Jazvec, Kuna, Tchor, Veveričky, Plch i Divé mačky.

Z pernatej :    Bažant, Jarabice, Sova, Vrana, Straka, Sojka, Dudok, Datle a drobné spevavé vtáctvo. I keď sú v posledné roky dosť mierne zimy že zver a vtáctvo netrpí zimu a hlad, no i tak zvere a vtáctva stále moc ubúda.

Zisťuje sa že zver i vtáctvo hynie tým že v poľnohospodárstve sa používa vo veľkom množstve rôznych otrav. chemikálií a umelých hnojív na hnojenie pôdy a ničenie buriny a od tohoto hynie i zver a vtáctvo. Čo je obrovská národohospodárska škoda.

Liečivé rastliny v chotári obce sa nachádzajú v dosť veľkom množstve. Zber prevádzajú zvlášť starší občania – dôchodci.

 

POČASIE

     Zima začiatkom roka bola pomerne mierna, ale predsa trvala od decembra do februára. Snehu bolo málo, ale nočné mrazy sa pohybovali od -5 do -16 C. Zimné počasie sa preťahovalo až do prvého jarného dňa, aj sneh miznú až do 20.3. 1980. Jarné počasie započalo až 15. 3.  kedy občania vyšli na prvé jarné vychádzky. Leto bolo chladné a dosť daždivé, žatva sa prevádzala až v mesiaci auguste a septembri. I jeseň prišla skoro s chladným počasím, sneh napadal už 1. novembra1980 a tak pomrzli predčasne aj kvety po záhradách a v cintoríne. Zima bola už v decembri a mrazy boli -10 až -15C, i cez vianočné sviatky.

 

OBYVATEĽSTVO

     Počet obyvateľov v sa nezmenil, stav je stále len okolo 270. V roku 1980 sa v obci narodili 2 deti.

 

Sobášení boli :      1. Pavel  Benian ml. č.d. 66

                            2.Dušan  Knap         č.d. 90

 

Zomreli:                1. Anna  Štúrová            č.d. 45        15.1 vo veku 55 rokov 

                            2. Anna  Miklášová         č.d. 83        24.2 vo veku 91 rokov 

                            3. Pavel  Drobena           č.d. 25        20.5 vo veku 73 rokov 

                            4. Martin  Knap              č.d. 48        13.9 vo veku 64 rokov                                                                     Je to priemerný vek 70 rokov

 

Najstarší občania v obci sú :              1. Anna  Slivovská          86 rokov

                                                        2. Martin  Slivovský        84 rokov

                                                        3. Zuzana  Višňovská      86 rokov

                                                        4. Zuzana  Kozárová       81 rokov

                                                        5. Anna  Benianová         81 rokov

                                                        6. Ján Kobza                  80 rokov

                                                        7. Pavel  Ondrášik          80 rokov

                                                        8. Pavel  Vták                 83 rokov

Cigáni

     Jedna rodina cigánov Karvay, sa odsťahovali do Starej Turej a to manželia a 3 dcéry. Budú bývať v 4-izbovom byte vo veľkom závodnom paneláku. Ich dom č. 60 v obci, ako cigánsku chatrč dal MNV zbúrať.

Tak ostáva v obci len jedna rodina cigánov v počte 7 osôb.

     Bytová kultúra sa z roka na rok zlepšuje a modernizuje občania si upravujú svoje domy a dokupujú moderné zariadenie domácností.

Osobné autá majú domácnosti č.d. :    11, 12, 37, 51, 21, 74, 88, 90, 93, 96, 67,                     

                                                                                                                spolu 13.

Obliekanie do kroja sa zachováva už len u starších žien, u mládeže celkom zaniká. Nárečie Podjavorinského kraja vyslovujú starší občania. Mladší hovoria čistou slovenčinou. I staré zvyky a obyčaje zanikajú. Čiastočne sa zachovávajú pri Vianočných a Novoročných sviatkoch a pri pohreboch.

Obyvatelia sa stravujú dosť dobre a bohato zabúda sa na ľudové jedlá starých materí. Konzumuje sa veľa mäsa a sladkostí.

 

SPRÁVA  OBCE

     Miestny národný výbor zastupuje 15 poslancov a s toho 7 členov rady. Od volieb v roku 1976 žiadne zmeny nenastali. MNV spolu s DO – KSS organizujú 2x  v roku verejné schôdze občanov a tak sú riešené všetky bežné záležitosti a požiadavky občanov.

 

ZÁSOBOVANIE

     Zásobovanie obyvateľstva potravinami cestou predajne „Jednota“ nie je uspokojujúce stáva sa že v predajni už po 10 hodine nie je dostať kúpiť zvlášť chlieb, pečivo a mlieko. Často v predajni nie sú k dostatiu i ďalšie články dennej potreby a tak občania cestujú za nákupom do Nového Mesta nad Váhom.

I závod verejného stravovania nie je na žiaducej úrovni. Hostinec je otvorený len 42 hodín týždenne. Stáva sa že nie je k dostatiu ani pivo a zvlášť studené jedlá sú tu len vo veľmi úzkom sortimente. Zásobovanie obyvateľstva palivom, zabezpečuje „Jednota“ sklad paliva v Starej Turej. Dodávané množstvo paliva uhlia na domácnosť nie je postačujúce. Potrebu paliva si občania dopĺňajú drevom svojpomocne.

 

ORGANIZÁCIA  DO – KSS

     Organizácia KSS v obci počíta 18 členov. Výbor zasadá 2x v mesiaci a členovia 1x . Na výročnej členskej schôdzi dňa 12. 12. 1980 bol volený nový výbor v tomto zložený :               

                                      1. Feranec Pavel           č.d. 20 predseda

                                      2. Fejér Jaroslav             č.d. 93 tajomník

                                      3. Bača Jaroslav             č.d. 12 podpredseda

                                      4. Drobena Ján               č.d. 79 pokladník

                                      5. Prekop Pavel              Stará Turá člen výboru

 

JRD

     Naše JRD od roku 1975 je spojené s JRD Vaďovce a Hrachovište. Má názov „JRD Hviezda“ so sídlom vo Vaďovciach. Od zlúčenia družstiev nebadať žiadne zlepšenie. Vedúci pracovníci družstva sa na naše schôdze v obci nedostavujú a tak MNV a DO – KSS nie sú informovaní o organizačnej a hospodárskej situácii družstva. Na našom dvore je chované 120 kusov jalovíc 200 kusov oviec a 2000 kusov kačíc na znášku vajec. V liahni sa za 7 mesiacov vyliahlo ... káčat.

Káčatá družstvo odpredáva do veľkochovov a aj súkromným záujemcom. V roku 1980 družstvo započalo s výstavbou budovy pre chov kačíc v dolnej časti dvora. Vedúci funkcionári nemajú záujem o spoluprácu s DO – KSS a MNV a tento ich postoj badať i v hospodárskych výsledkoch, tak že JRD sa už roky počíta medzi zle hospodáriace družstvá v okrese Trenčín.

JRD už 10 rokov ponecháva 1ha vinohradu na záhone Hnilík. Tento vinohrad však nie je ošetrovaný, rastie tam len rôzna burina ktorá len semenom zaplavuje okolité pozemky a záhrady v obci.

Hnojenie ornej pôdy na JRD maštal. hnojom sa neprevádza. Hnoj sa vyváža na skládky a individuál. záujemcom.

Členovia JRD obrábajú záhumienky len do výmery 0,2ha a na týchto pestujú zemiaky, kukuricu a zeleninu. U súkrom. chovateľov sa nachádzajú len 3 kusy kráv 12 kusov ošípané a hydina.

 

KULTÚRA – ŠKOLA – ŠPORT

     V miestnosti Osvetovej besedy sa poriadajú schôdzky organizácií národ. frontu. Knižnica je otvorená každú nedeľu od 14 do 16 hodiny. Knihovníčkou je Ľudmila Héliová č. d. 44.

Od roku 1978 sa v budove našej školy neučí a tak školské deti dochádzajú do ZDŠ Čachtice v počte 40 detí. Cestujú 5 km vlakom a od stanice 1 km autobusom po školu. Naša mládež doteraz nemá vyhradené žiadne ihrisko a tak sa preháňajú po uliciach a po lúkách. Futbal si občas zahrajú na ihrisku Pionierskeho tábora.

 

SOCIÁLNE  ZABEZPEČENIE

     V obci je pres 70 osôb dôchodcov invalid. a starobných a títo dostávajú dôchodok mesačne podľa zákona. MNV ešte poukazuje sociálne prídavky na nákup potravín dôchodcom, ktorý poberajú nižšie dôchodky a žijú osamelo mesačne 50 až 70 Kčs.

 

ZDRAVOTNÍCTVO

     Zdravot. stredisko Čachtice zabezpečuje všetky služby, Su tam dve ambulancie praktických lekárov a tiež detská a zubná. V budove je i lekáreň.

 

 

 

VEREJNÝ  ŽIVOT

     Verejné a slávnostné zhromaždenia občanov sa konajú príležitostne v miestnosti osvetovej besedy. Pobožnosti Evanjelickej cirkvi sa občas konajú v OB a pohrebné obrady v Dome smútku na cintoríne. Na náboženské obrady v kostole, sa občania zúčastňujú  ev. a. v. v Novom Meste nad Váhom a rim. kat. v Hrachovišti a v Čachticiach.

Na úprave a skrášľovaní obce  bolo prevedené jedine jarné upratovanie verejných priestranstiev a kanálov v obci. Po ohradení cintorína, občan a poslanec NV Knap Tomáš zasadil na dolnej strane cintorína stromčeky brezy, smreky a jalovce. Tieto, zvlášť brezy sa ujali, bujne rastú a skrášľujú okolie cintorína a cestu do Pionierskeho tábora.

Pohrebné obrady boli v roku odbavené pred Domom smútku 4-krát podľa obradov ev.a.v. cirkvi.

Občan Martin Slivovský ako 85 ročný starec, dňom 31. decembra 1980 prestal konať službu zvonára. Túto službu k spokojnosti , požiadavky a potreby či zvyklosti v obci  konal pres 50 rokov.

Zástupcovia Evanjelickej cirkvi plánujú a pripravujú zakúpiť a na vežu osadiť tretí zvon vo váhe 200 kg a tiež zaviesť zvonenie na elektrický pohon.

 

 

Toľko záznamov za rok 1980 .

Pre zaťaženosť v inej práci i pre pokročilý vek rokom

1980 – 81 končím písanie obecnej kroniky a túto odovzdávam terajším funkcionárom Miestneho národného výboru, aby túto

knihu – kroniku starostlivo opatrovali a zabezpečili jej ďalšie písanie a pokračovanie.

                                V tomto im prajem veľa úspechov a zdaru.

 

                           Tomáš  Knap     narodený  24. októbra  1918  

                                                 Višňové   č.d. 90.