Stavanie mája 2021

Milí spoluobčania!

V súlade s uznesením Vlády SR z 26.4.2021, ktorým sa predlžuje núdzový stav na celom území SR do 28.5.2021 z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so  šírením ochorenia COVID-19, sa musela naša obec aj tento rok vzdať tradičnej akcie „Staviame máj“. Verte, že aj my by sme boli veľmi radi, keby sme mohli toto obľúbené podujatie organizovať za účasti širokej verejnosti. No, aký by to bol mesiac máj bez tradičného mája ozdobeného farebnými stužkami uprostred dediny?  Máj ako symbol zdravia a sily, je jedna z krásnych ľudových tradícií, ktoré si treba ctiť a zachovávať. Podľa platných nariadení sa ľudia nemajú zhromažďovať a musia dodržiavať aj na verejnosti prísne opatrenia, z tohto dôvodu bude  v našej obci dňa 30.4.2021 postavený máj v komornom štýle s vylúčením verejnosti s minimálnym počtom ľudí.

V minulosti bol máj výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom, symbol na jar obnovujúcej sa prírody.

Farebné stužky nech sú symbolom radosti zo života a nádeje na pokojnejšie dni naplnené zdravím, radosťou a nádejou…